Kõrge vererõhk on tervisehäire, mille esinemist sageli inimesed ise ei märka. Tervise huvides on alati oluline oma vererõhule tähelepanu pöörata. Liiga madal või kõrge vererõhk võib muutuda ohtlikuks, seetõttu peaks vererõhumõõtja abiga seda jälgima. Õigel ajal tuvastatud kõrge vererõhk aitab ennetada erinevate südame- ja veresoonkonna haiguste tekkimist ja süvenemist.
Kui soovid oma vererõhku kodus kontrollida, võib olla hea mõte soetada vererõhuaparaat. Vaatame lähemalt, kuidas valida õiget vererõhuaparaati ja kuidas ise vererõhku kodus mõõta.
Mis on normaalne vererõhk?
Normaalseks vererõhuks peetakse näitajaid <130/<85 mmHg.
Piiripealseks vererõhuks peetakse 130–139/85–89 mmHg.
Kõrge vererõhk on >140/>90 mmHg.
Kes ja miks peaks kodus vererõhku mõõtma?
- Isikud, kellel on diagnoositud kõrge vererõhk (HBP või hüpertensioon).
- Kõrgvererõhu ravi saavad isikud, et jälgida ravi tõhusust.
- Isikud, kes vajavad hoolikamat vererõhu jälgimist ja kellel on kõrge vererõhuga seotud seisundite riskifaktorid.
- Rasedad naised, kellel on rasedusest tingitud hüpertensioon ja/või preeklampsia.
- Võimalike valenäitude hindamiseks, näiteks:
- Inimesed, kellel on kõrge vererõhk ainult arsti juures (“valge kitli” hüpertensioon).
- Inimesed, kellel on kõrge vererõhk ainult kodus, kuid mitte arsti juures (“maskeeritud” hüpertensioon).
Kuidas kasutada kodust vererõhumõõtjat?
Ole paigal. Ära suitseta, joo kofeiini sisaldavaid jooke ega treeni 30 minutit enne vererõhu mõõtmist. Tühjenda põis ja puhka vähemalt 5 minutit enne mõõtmist.
Istu õigesti ja lõdvestu. Istu sirge ja toetatud seljaga. Käsi peab olema lõdvestunud, mitte pinge all, peopesa ülespoole.
Aseta mansett õlavarrele. Manseti ja käsivarre vahel peaks olema ühe sõrmeotsa suurune ruum. Manseti äär peab olema 1–2 cm ülalpool küünarlohku ja manseti alla ei tohi jääda riideid. Jälgi, et mansetivoolik jääks õlavarre sissepinnale, läbides küünralohku. See on näidatud vererõhumõõtja juhendis või palu tervishoiutöötajal õige koht näidata.
Mõõda vererõhku iga päev samal kellaajal. Oluline on vererõhku mõõta iga päev samal ajal, näiteks hommikul ja õhtul. Vajadusel tuleb vererõhku mõõta mitu korda paari minuti järel.
Koduse vererõhuaparaadi valimine
Vererõhku saab mõõta erinevat tüüpi vererõhuaparaatidega. Kindlasti tuleks valida vererõhuaparaat, mis on kliiniliselt valideeritud. See tähendab, et aparaati on testitud, mis tagab täpsed ja usaldusväärsed tulemused. Soovitame ka pigem aparaati, mis mõõdab vererõhku õlavarrelt. Randmel on veresooned palju väiksemad ning randmeaparaatide näidud võivad olla ebatäpsemad.
Järgnevalt toome välja kolm funktsiooni, mida vererõhuaparaati valides arvesse võtta.
Suurus: vererõhuaparaadi manseti õige suurus on täpse mõõtmistulemuse saamiseks väga oluline. Kitsa mansetiga on vererõhuväärtused kõrgemad, laiaga madalamad. Mõõda oma õlavarre ümbermõõt ja vali aparaat, millel on sobiva suurusega mansett. Mansett peab katma vähemalt 2/3 õlavarrest. Paljud mansetid on reguleeritavad, nii et leiad kindlasti mudeli, mis sobib kõigile.
Funktsioonid: vali vererõhuaparaat vastavalt oma vajadustele. Näiteks mõned aparaadid võimaldavad lisaks vererõhule jälgida ka südame tervist (nt Microlife AFIB Advanced Easy).
Hea oleks, kui aparaadil on keskmise arvutamise funktsioon, mis tagab läbi kolme järjestikuse mõõtmise kõige täpsema näidu.
Kas kasutad aparaati üksi või teeb seda veel ka mõni teine pereliige? Mõned seadmed võimaldavad isegi mõõta kahe kasutaja vererõhku (nt Omron M3 Comfort).
Võimalusel eelista poolautomaatset või täisautomaatset mudelit. Kõige parem on kodus kasutamiseks täisautomaatne mudel, nt Omron M7 Intelli). Mansett täitub ise õhuga ja aparaat mõõdab ise õhku ja näitab väärtusi.
Ekraan: monitoril olevad numbrid peaksid olema lihtsasti loetavad.
Vererõhuaparaadite müük
Lansen Medicali e-poest leiad valiku erinevaid vererõhuaparaate kodus kasutamiseks – nii manuaalseid kui ka digitaalsed. Kodukasutajale sobivad kõige paremini Microlife, Heine ja Omron vererõhuaparaadid.
Microlife vererõhuaparaadid
Väga head ja usaldusväärsed on Microlife kliiniliselt kinnitatud vererõhuaparaadid.
Microlife Microlife AFIB Advanced Easy vererõhuaparaat sobib ka ”eripatsientidele” nagu diabeetikud, ülekaalulised, vanurid ja rasedad. Antud aparaadiga saab kontrollida ka südame tervist läbi AFIB tehnoloogia, mis annab teada südame rütmihäiretest ning kõrgvererõhust. Vererõhumõõtjal on väga täpseid tulemusi andev MAM funktsioon, mis mõõdab vererõhku kolm korda järjest ja arvestab välja tegeliku keskmise näidu. Eelisena on ka suur LCD ekraan, kus on tulemused selgelt kuvatud.
vaata kõiki Microlife vererõhuaparaate
Omron vererõhuaparaadid
Ühed turu parimad on ka Omron digitaalsed vererõhumõõtjad, millel funktsioonidest juba puudust ei jää. Eriti kiidetakse Omron vererõhuaparaatide lihtsat kasutamist ja reguleeritavat õlavarremansetti. Intellisense tehnoloogia tagab manseti korrektse asetuse ja täpsed mõõtmistulemused. Võimalik on salvestada kahe kasutaja näidud. Lisaks suudab vererõhumõõtja tuvastada mõõtmist häiriva liikumise. See on abiks inimestele, kel on tasakaaluprobleemid või lihtsalt kipuvad mõõtmise ajal veidi nihelema.
Omron 4 Intelli täisautomaatse mudeli üks silmatorkavamaid omadusi on võimalus ühendada Omroni rakendusega, et mugavalt näite mobiilist jälgida ja kaardistada hüpertensiooni.